04-833-9595 FrancoisРусский

בעל, אישה ומס הכנסה 15.03.13

מאבקם של הזוגות הנשואים , המנהלים עסק משותף בבעלותם, לשינוי עניין המיסוי,נמשך.
לאחרונה נערך בהרצליה פיתוח כנס בהשתתפות מעל 150 בני זוג נשואים שמנסים לפתור את המצוקה.

מקור: שרון יונתן, קול הרצליה

לאחרונה נערך בהרצליה פיתוח כנס בהשתתפות מעל 150 בני זוג נשואים, ביניהם חברי הכנסת מאיר שיטרית, משה פייגלין, איציק שמלי ויעל גרמן,ראש עיריית הרצליה לשעבר, שביקשו להבין את עומק הבעיה והמשבר אליו נקלעו הזוגות הנשואים בעקבות פסיקתו האחרונה של ביהמ"ש העליון שביקש בין היתר מהמחוקק לשנות את החוק המעוות והלא שיוויוני.

מדוברת בפקודת מס הכנסה המתבססת על חוק מנדטורי המתייחס לאישה העובדת בעסק משותף עם בעלה כפיקציה ולכן מכיר בתקרת שכר חודשי של 3800 שקלים בלבד,בלי קשר לעיסוק.למעשה, נשים אלו אינן רשאיות לשלם מס בנפרד מבן זוגן ועל פי חישוב הכנסותיהן בלבד, אלא מחויבות בחישוב מס משותף,ביחד עם בן הזוג.רשויות המס מתייחסות לבני הזוג נשואים כמשלם מס אחד. דרך חישוב זו גורמת לתשלום מס גבוה יותר לעומת התשלום שהיה נקבע בחישוב נפרד ואף מונעת מנשים ליהנות מנקודות הזיכוי בגין ילדיהן. הזוגות הנשואים המפעילים עסק ביחד התארגנו ויצאו למאבק.לטענתם, מדובר בחקיקה אנכרוניסטית, המתייחסת אל האישה כאל מפרנס משני,מפלה נשים שעובדות באותו עסק יחד עם בני זוגן בחישובי המס ופוגעת בתא המשפחתי.

כל זאת רק בשל היותן נשואות ל"שותף".
במהלך השנים נוצרו תקדימים ע"י שופטים מחוזיים לזוגות שערערו על חישוב מאוחד ופסקו לטובתם.

מס הכנסה ערער לבית המשפט העליון שקבע לאחרונה שאינו יכול להתערב לשינוי החוק וציין כי מדובר בחוק בעייתי, אנכרוניסטי ומפלה ובפסיקתו הציע לבית המחוקקים לשנות את החוק.
בעקבות הפסיקה, החל מס הכנסה בניסיון גביה אגרסיבי של מאות אלפי שקלים בגין שנים רבות רטרואקטיבית מהזוגות הנשואים.
שחר שקורי תושב הרצליה ובעל עסק לשיווק מוצרי שיער עם אשתו שרה, אמר השבוע :" בכנס שהתקיים בהרצליה חברי הכנסת היו מזועזעים מעומק הקיפוח ומהעיוות וחוסר הצדק הנובע מפרשנות החוק ומהרדיפות האגרסיביות של מס הכנסה אחרי הזוגות והתחייבו לפעול בכל דרך אפשרית לשנות את המצב".

בכנס השתתפו גם עו"ד גלי עציון,היועצת המשפטית של נעמת,עו"ד רמי אריה ועו"ד אליהו סרור שהציע להגיש בג"צ בגין אפליה שלטענתו מס הכנסה קיבל בשנים מסוימות חישוב נפרד לחלק מהזוגות ולחלקן לא.
ממטה המאבק של הזוגות הנשואים שפועלים לביטול החוק נמסר כי נוסחה הצעה לשינוי החוק ע"י ח"כ גפני(יו"ר ועדת הכספים),ח"כ יריב לוי,עו"ד זיו שרון –יו"ר לשכת עורכי הדין, רו"ח ועו"ד רמי אריה ועו"ד שגית אפק,יועצת המשפטית לוועדת הכספים. לטענתם, החלה התערבות של ועדת הכספים של הכנסת וחברי כנסת נוספים שנחלצו להגנת הזוגות לאחר שהבינו את מצוקתם והעוול שנגרם להם, ביקשו ממס הכנסה להשהות את הליכי הגבייה עד לאחר הגשת חוק שנוסחה באדיבותם,אך מס הכנסה בשלו אינו מקשיב ושועט קדימה בהליכי גביה רטרואקטיביים המעמידים עסקים וזוגות רבים בפנית "שוקת שבורה" עם אפשרות של קריסה כלכלית.

שקורי,ממובילי המאבק :" עד עתה חתמו על ההצעה לשינוי החוק 44 חברי כנסת ובשבוע הקרוב צפויים לחתום נוספים, מה שמלמד על התמיכה הרחבה לה זוכה קבוצת הזוגות הנושאים ועל ההבנה שהחוק הקיים והמפלה הזה צריך לעבור מן העולם.נשאר רק לקוות כי החוק יצלח את כל הקריאות". שקורי ציין כי במקביל תולה הקבוצה תקוות בהבטחה של מפלגת "יש עתיד" לכלול את שינוי החוק בהסכם קואליציוני , מכיוון שהמפלגה כללה את שינוי החוק במצע הבחירות שלה. שקורי: " הזוגות מייחלים לסיים את הסבל והמרדפים הבלתי פוסקים מצד מס הכנסה המטיל אימה על הזוגות הנשואים שעובדים ביחד והמטיל צל כבד של קריסת העסקים שלנו.אנחנו רק רוצים להתפרנס בכבוד.התיקון לחוק אמור לפתור עיוות ,הפליה, וחוסר שיווין שצועק לשמיים, וזאת כפועל יוצא מפסיקתו של ביהמ"ש העליון שהמליץ בנדון למחוקק לשנות את החוק".

לשיחת ייעוץ ללא עלות

מלאו פרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם.