04-833-9595 FrancoisРусский

זה גזר דין מוות עבורנו. אם היינו טבע או אינטל כבר היו דואגים לנו 11.07.12

בעקבות פסיקת בית המשפט עליון כי בני זוג שעובדים יחד בעסק המשפחתי יחויבו בתשלום מס משותף כאילו מדובר במשכורת אחת , קיבלו בעלי עסקים שומות רטרואקטיביות בסך מאות אלפי שקלים. רשות המיסים "נקל על העסקים "

מקור:מורן ריינמן , מעריב

עו"ד אלי סרור מייצג את הזוגות פנחס שי וגם את סלומון צילה

רשות המיסים החלה לאחרונה לדרוש מאות אלפי שקלים מעסקים קטנים שבעליהם הם בני זוג נשואים העובדים בעסק ומשתכרים ממנו . לפי הערכות , אלפי עסקים קטנים יידרשו כעת לשלם סכום כולל הנאמד ב-200 מיליון שקל בגין הכנסותיהם ב 4 5 השנים האחרונות , ובמקרים חריגים אף ב 10 השנים האחרונות . לעסקים נודע על זוגות שכבר החליטו לפנות להליכי גירושים כדי להימנע מתשלום המס בעתיד . יש לציין כי שומות המס המגיעות בתוספת ריביות של 4% והצמדה למדד.
הפעולות שרשות המיסים נוקטת מתבצעות לאור פסיקה שנויה במחלוקת של נשיא בית משפט העליון אשר גרונים , שניתנה לפני כחודש בעקבות ערעור של הנישומים ושל המדינה על פסיקות סותרות של בתי המשפט המחוזיים בעניין , לפי הפסיקה של העליון, בני הזוג שעובדים בעסק המשפחתי שלהם ומקבלים משכורת ישלמו מס הכנסה כאילו מדובר במשכורת אחת , כך שאחוז המס השולי יהיה גבוה בהרבה .
החוק , שקיים כבר עשרות שנים וגרוניס נדרש לפרשנותו . נועד למנוע העסקה הפיקטיבית של אחד מבני הזוג על מנת להפחית את תשלומי המס . אלא שפסיקתו של נשיא בית המשפט העליון הופכת למעשה את כל הזוגות העובדים בצוותא בעסק המשפחתי למעלימי מס . יצוין כי גרוניס עצמו הבין את הבעייתיות שבפסיקתו , ומדבריו עולה כי לשון החוק לא הותירה לו ברירה . בפסק הדין הוא אף קרא לכנסת לשנות את החוק . אל קריאתו מצטרפים גורמים רבים שמפנים אצבע מאשימה לעבר הפוליטיקאים ותובעים מהם לבצע שינוי בחוק .

"שוד של זוגות נשואים "
"הפסיקה הזאת מפלה באופן בוטה נשים שעובדות בעסק של בעליהן" , אמר עו"ד איתן הכהן , מומחה למיסוי ופעיל במסגרת הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, "אני קורא לרשות המיסים לראות בבקשה של בית המשפט העליון לשינוי החוק צו המחייב ולהוביל בהקדם מהלך יסודי ומהיר לשינוי החקיקה " , הכהן אף הגיש פנייה דחופה ליו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ בבקשה שתתערב בעניין , למען הסר ספק ,הזוגות שעמם שוחחנו לא נחשדו מעולם בעסקה פיקטיבית . אנשי מס הכנסה אף בדקו את חלקם וקבעו כי שני בני הזוג עובדים בעסק ומקבלים שכר בהתאם לעבודתם .
"המדינה עושקת אותנו ואנחנו לא יודעים מה לעשות " , אומר איציק כהן, שהוא ואישתו ענת היו מעורבים בערעור לעליון , השניים – בשנות ה-50 לחייהם , מתגוררים בקריית טבעון ולהם 3 ילדים- הם בעלי עסק לייעוץ ארגוני . " נדרשנו לשלם מיד 230 אלף שקל, 50-60 אלף שקל עבור כל שנת מס ", מספר כהן, לדבריו, מדובר בסכום חלקי משנים קודמות והתשלום הכולל צפוי להיות כחצי מיליון שקל.
"מדובר כמובן בחצי מיליון שקל נטו" , הוא מסביר , נצטרך להרוויח מיליון שקל ברוטו כדי לשלם את זה , נוסף על 100 אלף שקל בגין הוצאות משפטיות ". . בבית המשפט הוכיחו בני הזוג כי שניהם נדרשים לעסק ומשתכרים בהתאם לתרומתם , "זהו אי צדק בסיסי " , הוא מסכם, "אני נעלב בשם אישתי שרק בשל היותה אישה המדינה מייחסת לה יכולות לחותות משלי ויוצרת תלות מלאכותית מכוונת ומבוערת כדי לסחוט עוד ועוד כספים ".
שי וסימונה פנחס מיקנעם , בעלי מפעל לייצור תכשיטים ו-4 חנויות מעסיקים 18 עובדים . הם מעריכים כי לא יוכלו לעמוד בתשלומי מס הכנסה . " זה גזר דין מוות עבורנו " הם אומרים , " מה המדינה תרוויח מהצעד הזה היא תקבל את הכסף , אבל גם 20 מובטלים חדשים . זה גזל מצדה הכנסת מתנהגת כמו עולם תחתון ואין עם מי לדבר – מטילה גזירה וזהו זה . אם היינו טבע או אינטל כבר היו דואגים לנו משלמים 3% מס, אבל את האזרחים הקטנים מנצלים " .
לדברי פנחס , השומה הצפויה לזוג מוערכת ב -כחצי מיליון שקל . " כל אחד מאיתנו משתכר מהעסק 8500 שקל בחודש ואת השאר אנחנו משקיעים בעסק , אנחנו חוסכים עכשיו כדי לעמוד בתשלום הקנס וירדנו בשכר ל-3800 שקל נטו בחודש , אבל אני לא יודע אם זה יספיק ". לדבריו , גם אם יעמדו בתשלומי המס בגין השנים שעברו מעתה הם יידרשו לשלם תוספת מס של 4000 -5000 שקל בחודש .
גם ד' , בעל עסק לציוד רפואי שעובד עם אשתו , נשמע מיואש . " אני ואשתי החלטנו להתגרש כדי לשנות את רוע הגזירה ", הוא מספר בכאב . לזוג 7 ילדים , ופסיקת בית המשפט מבטלת את נקודות הזיכוי שלהם בגין הילדים , "זה מסכן את העסק שלי ואת המשפחה שלי ", אומר ד' , " רואה החשבון צופה שאדרש לשלם כחצי מיליון שקל , והעסק שלנו לא גדול ". ד' פנה לח"כ משה דפני בבקשה שיתערב בנושא , אך עד כה לא קיבל ממנו תשובה . " אני אדם מאמין וכתבתי לגפני שנתגרש ונמשיך בחיי אישות רגילים " הוא אומר , "אני מקווה שזה יזיז משהו " .
בני הזוג שחר ושרה שקורי , שהיו מעורבים עם בני הזוג כהן בהליך שהחל בבית המשפט המחוזי והסתיים בעליון , נדרשו לשלם בשלב זה 330 אלף שקל , אך הם צופים כי בהמשך יגיע הסכום ל-600 אלף שקל . השניים שבבעלותם עסק לתכשירי שיער שלו מחזור המוערך ב-4 מיליון שקל שנה , שילמו 250 אלף שקל , שקורי זכה בהליך שהתנהל בבית המשפט המחוזי ב-2009, ועל בסיס הפסיקה אז הופרדו חישובי המס של בני הזוג בישראל . " זה שוד של זוגות נשואים ", הוא אומר בכעס , "התבססנו על החלטת המחוזי להכיר בזכותנו לחישוב נפרד , ועכשיו רוצים את כל הכסף בחזרה עם ריבית והצמדה , עסקים רבים יתמוטטו" , מצבו של שקורי קשה במיוחד , שכן משום שעניינו התנהל בהליך משפטי , אין התיישנות בתיק והוא נדרש לשם את המס רטרואקטיבית משנת 2001.

"תיקון לחוק שישים סוף לעוול"

יהודה טלמון, נשיא ארגון העצמאים לה"ב :"הפסיקה הזאת לוקחת אותנו שנים רבות לאחור . לה"ב החלה לגבש תיקון לחוק שישים סוף לעוול ". לדבריו , עשרות חברי כנסת הבטיחו לתמוך בתיקון , שאם יעבור צפוי לפתור את בעיית המס שרטרואקטיבית והעתידית .
מרשות המיסים נמסר : "בעקבות החלטת השופט גרוניס בחנה הנהלת הרשות את השלכות ההחלטה ואת היערכות ההחלטה לעניין . מתוך הברה בקושי התזרימי שעסקים עלולים להיקלע אליו הרשות עומדת להוציא לפקידי השומה הנחיות בעניין המקלות משמעותית על העסקים שהפסיקה רלוונטית בעניינם".
ברשות מסבירים כי הקלות יתבטאו בפריסה לתשלומים ובהנחות בריבית ובהצמדה במשרד האוצר סירבו להגיב לדברים .

לשיחת ייעוץ ללא עלות

מלאו פרטים ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם.